Southwest students saluted during University of Saskatchewan’s Spring Convocation in Saskatoon – Living – The Southwest Booster

After years of dedicated studies, a large number of Southwest students received their degrees from the University of Saskatchewan during spring convocation ceremonies this past week.

The University of Saskatchewan boasted a graduating class of approximately 3,400 students this spring, with a quartet of area students achieving special recognition for their scholastic accomplishments.

Blake Nathan Weiseth of Shaunavon was one of a quartet of area students to be called to the convocation stage to be presented with an award as one of the most distinguished graduates. Weiseth, who achieved a Bachelor of Science in Agriculture (with Great Distinction), was recognized with the Saskatchewan Institute of Agrologists Gold Medal, along with the P. M. and Y. Y. Huang Distinguished Undergraduate Award in Soil Science.

Brigitte Ann Lacelle from Cadillac received a pair of special awards while achieving her Doctor of Dental Medicine. She was also presented the American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons Dental Student Award, plus she earned a Quintessence Book Awards (Restorative).

Shaunavon’s Jaelee Jensen Guenther was saluted with the Campbell Prize (Second Most Distinguished Graduate) while achieving a Bachelor of Science in Pharmacy (with Great Distinction).

Swift Current’s Taylor Stephen McLean received a Bachelor of Science Honours (with High Honours) in addition to being recognized as the Most Outstanding Graduate in Physics.

A list of area convocating students provided by the U of S is as follows:

Beechy

Leona Ruth Andrews, Juris Doctor (with Distinction).

Heidi Dawn Connor, Bachelor of Education (with Distinction).

Caalen Lloyd Covey, Master of Science.

Cabri

Kendell Roy Cator, Bachelor of Science in Engineering.

Jacqueline Kelly Renwick, Bachelor of Education (with Great Distinction).

Deborah Ann Thomas, Master of Education.

Cadillac

Davin Randal Fischer, Bachelor of Education.

Holly Agnes Franklin, Master of Education.

Brenda Louise Jordan, Post Degree Certificate in Education: Spec Ed.

Brigitte Ann Lacelle, Doctor of Dental Medicine.

Stephanie Mae Scansen, Bachelor of Science in Engineering (with Great Distinction).

Chaplin

Jill Lindsay Froehlich, Bachelor of Science in Engineering (with Great Distinction).

Randi Laura Mattus, Bachelor of Science in Agriculture

Erin Elizabeth Packet, Bachelor of Science in Nursing.

Anthony Brian Joel Polley, Bachelor of Science in Kinesiology.

Jami Kaitlyn Rieder, Bachelor of Science in Engineering.

Climax

Terren Al Klein, Bachelor of Science in Agriculture (with Distinction).

Jonathan Richard Peterson, Bachelor of Science in Engineering.

Consul

Braden Martin Wenaas, Bachelor of Science in Kinesiology (with Distinction).

Dollard

Marla Leigh Salmon Poisson, Master of Education.

Eastend

Daryll Wade Meyer, Certificate in Agriculture.

Kent William Topham, Bachelor of Science in Engineering (with Great Distinction).

Elrose

Caitlin Dawn Brown, Doctor of Dental Medicine.

Frontier

Denyne Verlee Fontaine, Master of Education.

Marc Vincent Legge, Bachelor of Science in Pharmacy (with Distinction).

Wendy Michelle Thomas, Certificate in Agriculture.

Gull Lake

Carly Jade Brown, Bachelor of Commerce.

Tessa Jade Ruetz, Bachelor of Science in Nutrition.

Stephanie Phyllis Sells, Bachelor of Commerce.

Eric D Stusrud, Bachelor of Commerce.

Ryan James Winquist, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Hallonquist

Jodi Lynn Christopher, Bachelor of Science in Agriculture (with Distinction).

Hazlet

Michelle Rae Dewar, Master of Education.

Rachel Robertson, Bachelor of Science in Kinesiology (with Distinction).

Herbert

James Michael Braun, Bachelor of Science in Engineering (with Great Distinction).

Hodgeville

Tami Lynn Krahn Nagy, Master of Education.

Kyle

Bevin Jean Akister, Bachelor of Science in Pharmacy (with Distinction).

Dustin Laine Gillanders, Juris Doctor.

Ameena Sue Luchsinger, Bachelor of Science in Engineering (with Distinction).

Lacadena

Delanie Ivanna Dick, Bachelor of Commerce.

Mankota

Megan Elizabeth Rose Chabot, Bachelor of Education (with Distinction).

Morse

Robert Martin Geiger, Master of Education.

Natasha Joan Olynick, Master of Education.

Southwest students saluted during University of Saskatchewan’s Spring Convocation in Saskatoon – Living – The Southwest Booster.

One comment

  • Congratulations!!
    Carly Jade Brown, Bachelor of Commerce.

    Tessa Jade Ruetz, Bachelor of Science in Nutrition.

    Stephanie Phyllis Sells, Bachelor of Commerce.

    Eric D Stusrud, Bachelor of Commerce.

    Ryan James Winquist, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Leave a Reply